Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Siparişim Nerede? Bize Ulaşın

İlgili Alt Kategoriler

ikinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ikinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
18-04-2019 tarihinde eklendi.
ikinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Ekspertizin Önemi

 

 

 

1-  Ruhsat bilgilerinin araç alınırken kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor. Kasa farkı olmayan araçlarda model yılı ilana 2014 girilip müşterinin ruhsata dikkatli bakmamasından dolayı 2012 model bir aracı alabilirsiniz. Ruhsattaki şase numarası ve motor numarasının, araçla aynı olmasına dikkat edin.

 

2-      Doktordan , memurdan ve benzeri şekilde sizlerin güveninizi kazanıp, hatta devlet dairesinde randevu verip güven oluşturan bazı uyanık kişilere güvenip hemen notere gitmeyin.

 

3-      Aracı ekspertiz yaptırmadan sakın almayın hatta noter anlaşmalı ekspertiz merkezleriyle çalışmaya özen gösterin ve en önemlisi ekspertiz yaptırdıktan sonra notere gidene kadar aracın yanından ayrılmayın.

4-      Satış esnasında satış gerçekleştiği sırada geçici ruhsat çıkmadan EFT yapmayın, çünkü ilk attığınız imza sadece satış sözleşmesi, geçici ruhsata atacağınız imza satışı gerçekleştirecektir.

 

5-      Yedek anahtar olmayan araç aldığınız zaman muhakkak aracın yetkili servisine gidip yedek anahtar kodunu iptal ettirin, aksi halde ertesi gün aracı park ettiğiniz yerde bulamaya bilirsiniz.

 

6-      Piyasa değerinin altında araç alırken daha dikkatli olun ve acele etmeyin, gerekli kontrolleri mutlaka yaptırın

 

7-      Uzun süre beklemiş araçları aldıktan sonra km’si düşük de olsa gerekli bakımlarını yaptırın

 

8-      Test sürüşü yapan ekspertizleri tercih edebilirsiniz veya tanıdığınız bir usta ile test sürüşü mutlaka yapın.

 

9-      Şehir dışından alacağınız araçlar için yüksek tutarlarda kaparo göndermeyin

 

10-  Araç aldığınız, galericilik yaptığını söyleyen ofis tarzı firmayı araştırın aynı gün ofise çevrilip bir günlük elindeki aracı satıp terk edebilir, bu olaylarla bu sıralar çok karşılaşılıyor. Güvenip, 'EFT'yi ofisten yapın araçla notere gidelim' söylemlerine aldanmayın,.  Aracı almadan kesinlikle ödeme yapmayın

 

11-  Her aracın tramer bilgilerine ulaşamazsınız, sıfır araç aldığınızda dahi aynı gün ekspertiz yaptırın

 

12-  Tramer kaydı yüksek gözüküyor olabilir, detaylı sorgulamanızda kaza yapan araçtan farz edelim sigorta 25 bin liralık hasar gözüküyor, sigorta eksperi yenisiyle değişecek parçaları yazmış ama aracı yapan tamirci yeni orijinal parçaları kullanmadan ucuza mal edip çıkma parçalarla derme çatma toplayıp gelen yeni parçaları satabilir. Tramer kaydına bu sebeple çok fazla güvenmemek gerekiyor

 

13-  Satın aldığınız ikinci el otomobilin şasisinin durumu, kazalı olup olmaması, alt taban saçları, boya kalınlığı, döşemeleri, lastiklerinin durumu ve çeşitli orijinal parçaları kontrol edilirken bunlara ek olarak otomatik şanzıman ve motorun genel görünümü satın almadan önceki dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Bir de aracı satın aldıktan sonra gözden geçirilmesi gereken parçalar vardır. Özellikle triger kayışı, fren hortumları, rot, rot başı gibi ön takım parçaları ve süspansiyon gibi bir çok parçanın kontrollerinin yapılması gerekir..

 

14-  Satın aldığınız ikinci el otomobilin şasisinin durumu, kazalı olup olmaması, alt taban saçları, boya kalınlığı, döşemeleri, lastiklerinin durumu ve çeşitli orijinal parçaları kontrol edilirken bunlara ek olarak otomatik şanzıman ve motorun genel görünümü satın almadan önceki dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Bir de aracı satın aldıktan sonra gözden geçirilmesi gereken parçalar vardır. Özellikle triger kayışı, fren hortumları, rot, rot başı gibi ön takım parçaları ve süspansiyon gibi bir çok parçanın kontrollerinin yapılması gerekir.

 

15-  Triger Kayışı Motorun krank mili ile kam mili arasında güç iletimi yapan triger kayışı otomobil için hayati önem taşır. 1970'li yıllara kadar üretilen araçların çoğunda triger kayışı bulunmazken, günümüz otomobillerinin bazılarında zincir tercih edilmiştir. En çok kullanılan triger kayışının ömrü (40.000-100.000 km) sayesinde çoğu zaman unutulan bu parça, belli bir kilometreyi aşmış otomobillerde mutlaka değiştirilmelidir. Bu değişimde bilya, varsa gerdirme yayı ve diğer birkaç küçük parçanın da mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Triger kayışı ihmal edildiğinde motorda ciddi masraflar ortaya çıkar..

 

D

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenli ödeme sağlayabilirsiniz.

ARACINIZ İLE %100 UYUMLU

Tüm ürünlerimiz kendi imalatımızdır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.
X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?